Klímatechnika elterjedése Magyarországon
A klímatechnika Magyarországon az elmúlt évtizedekben hatalmas fejlődésen ment keresztül. A 90-es évektől kiugróan megnőtt a klimatizálási igény. Ennek elsősorban az egyre inkább szaporodó épületegyüttesek, a bevásárlóközpontok, mozik és a gombamódra épülő üvegpaloták az okai. Ezek az épületek ugyanis elképzelhetetlenek klimatizálás nélkül. Első sorban azért, mert megnőtt az épületek belső hőterhelése. Mit értek ez alatt? Régen az irodákban maximum az asztali számológép adott némi hőt. Egy személy esetében az általa leadott hő maximum 100-120 watt volt. Ez napjainkban megváltozott és egy munkakör csak személyi számítógéppel elképzelhető, amely 250-350 watt plussz hőterhelést jelent.
A jelenlegi és jövőbeni klimatizálást két fő aspektusból közelíti meg a felhasználó. Az energiatakarékosság és a komfort. Olyan klímatechnikai rendszereket kell tervezni, amelyek jól tudják biztosítani az elvárt komfortot és mindezt gazdaságosan működteti is tudja. Nem szabad figyelmen kívül hagyni az energiaárak emelkedését, ami a magyar lakosság 70 % - ának nagy terhet jelent. Természetesen egy energiatakarékos rendszer, legyen az egyszerű osztott direktelpárologtatós, de már inverteres készülék, egészen az alternatív energiával működtetett rendszerig, sokkal költség igényesebb, mint a hagyományos ki és bekapcsolós fix fordulatos klímaberendezés. Az inverteres készülékek akár 30 – 100 %- kal kerülnek többe a fix fordulatos elődjükhöz képest, míg az alternatív energiával működtetett rendszerek a többszörösét is jelenthetik beruházás oldalon. Utóbbi megtérülése akár emberöltőnyi időben is mérhető. Az inverter technológiának azonban számos más előnyt is rejt magában túl az energiatakarékosságon.
Milyen szempontok szerint válasszunk
Amikor meghozzuk a döntést arról, hogy lakásunkban, munkahelyünkön komfortosabb életkörülményt teremtünk rendkívül sok lehetőség közül választhatunk. Támaszkodhatunk épületgépész tervező tanácsára, hisz rengeteg olyan épület van, amelynél első látásra nem megoldható a klimatizálás. Tapasztalatom szerint nincs olyan épület, amelynél ne lehetne megoldani ezt az igényt. Természetesen vannak olyan helyzetek, amely igen extrém, nagyon költséges megoldást tesz csak lehetővé. Egyszerűbb esetekben nem szükséges gépészeti tervezést igénybe venni, elegendő a klimatizálásra szakosodott cégek tanácsára támaszkodva megoldani ezt. Mára azonban a szupermarketekben is kaphatunk klímaberendezést, mint az alapvető használati, fogyasztási tárgyakat. A klimatechnikában jártas szakemberek közül igen ritkán akad olyan, aki a vásárlónak azt tanácsolja, hogy a kenyér, tej mellé vásároljon a szupermarketben klímaberendezést. A nagyáruházakban kiszolgáló személyzet képzetlen az épületgépészet terén ezért minimális az esély, hogy egy olyan berendezéssel térünk haza, amelyet az igényeink szerint egy szakember javasolna. Már kiválónak mondható az, ha megfelelően méretezett berendezés kerül fel a falra. Ez azonban a megfelelő komfortérzethez kevés! A klimatizálás előtt számos szempont szerint mérlegelünk ahhoz, hogy a lehető legközelebb álljon ajánlatunk a felmerülő igényekhez. Ép a szakértelem nélküli értékesítés és helytelenül történő üzemeltetés miatt terjednek el olyan alaptalan hírek, mely szerint a „klíma egészségtelen”! Ha egy klímaberendezést megfelelően méreteznek, jól építik be és azt megfelelően használják, csak nagyon szélsőséges esetekben válhat egészségtelenné. A 10-15 évvel ezelőtt vásárolt klímaberendezéseknél tapasztalható zajproblémák mára megoldódtak, hiszen a legkorszerűbb gyártási eljárásokkal rendelkező gyártók nagyobb- zajtalanabb hatásfokú lemezfelületet alkalmaznak. Ez persze általában nem igaz az alacsonyabb árfekvésű berendezésekre, melyeknél a hőcserélő lamellái ritkább vastagabb anyagból készül, mellyel csökkentik az előállítási költségeket.